Vyberte si zájazd - AlbánskoAlbánsko

Albánsko - všeobecné informácie

Albánsko je hornatý štát, ktorý sa nachádza na JZ Balkánskeho polostrova. Na juhu ju obmýva Jadranské more a od Európy ju delí vysoké hory - na severe sú Alpy, na juhu pohoria Pindus. Najvyššou horou je Korab ( 2764 m.n.m. ). Hory zaberajú približne 2/3 územia  Medzi najvýznamnejšie horské destinácie patrí Dajti, Voskopoja, Valbona, Dardha a ďalšie. Možno sa tu venovať nielen horolezectvu, ale aj trekingu, speleológiu, jazde na horských bicykloch, lyžovaniu ( oblasť Korca ). Obľúbeným je aj Národný park Prespa na JV hranici s Macedónskom a Gréckom, v ktorom sa nachádzajú tektonická jazera . Sú tu významná hniezdiská vtákov. NP Prespa je spojený s NP Ohrid, v ktorom je najhlbšie jazero v krajine Ohrid ( 300m ) a v jeho okolí obľúbené turistické destinácie Pogradec, Pojska alebo Tushemish .

Obľúbeným miestom je aj Prokletije - hory, v ktorých sa nachádza NP Thetit.

Podnebie: v nížinách je klíma stredomorské, letá sú suché a horúce, zimy daždivom a mierne. V horských oblastiach je klíma mierne až kontinentálne, je tu vysoké množstvo zrážok ( v zime snehových ) a časté búrky. V Tirane sa priemerné teploty v júli pohybujú okolo 25 ° C a v januári okolo 7 ° C.

Cestovné doklady: občania SR majú bezvízový vstup na dobu 90 dní. V prípade, že do Albánska idete svojím vozidlom, dostanete na hraniciach od polície "potvrdenie o vjazde vozidiel" ktoré je pri opúšťaní krajiny zase nutné na hraniciach odovzdať.

Zdravotná starostlivosť: Albánsko a SR nemajú žiadnu dohodu o poskytovaní bezplatnej starostlivosti, dôležité je teda mať dohodnuté zdravotné poistenie. Navyše je v Albánsku zdravotnej starostlivosti na rozdiel od SR na dosť nízkej úrovni. Na dedinách a v horských oblastiach lekárska starostlivosť nie je vôbec. Akékoľvek zložitejšie úrazy alebo ochorenie nie je možné v Albánsku liečiť - je nutné počítať s prevozom do zahraničia. Zdravotné strediská nedostatočne vybavené a navyše fungujú len vo väčších mestách a v turistických oblastiach. Očkovanie nie je povinné, avšak možno odporučiť očkovanie proti žltačke typu A a B a encefalitíde. Veľmi všetky lieky, ktoré užívate, je nutné mať so sebou, navyše je veľmi vhodné pribaliť aj lieky proti žalúdočným nevoľnostiam a hnačky.

Bezpečnosť: veľká mestá sú bezpečné a to aj v noci. Horšie je to v odľahlých horských oblastiach. Opatrnosť je potrebná na diaľniciach, odkiaľ doteraz nezmizli diaľničné lupiči, a všeobecne sa ani neodporúča prespávať na parkoviskách. Veľkým problémom je aj kosovsko-albánska hranice, kde je po konflikte z rokov 1998 - 99. odmínovaných približne 80% územia.

Mena: základná menou je lek, kurz sa pohybuje okolo 120 - 130 liekov za euro.

 

Ďalšie zaujímavosti: v Albánsku sa dohovoríte iba albánsky alebo grécky, len minimum ľudí vie niektorý západnej jazyk. Prekvapením je aj gestikulácia, ktorá je na rozdiel od našej opačná. Nesúhlas je v Albánsku vyjadrovaný slovom jo - čo je po slovensky nie, a vertikálnom kývaním hlavy. Súhlas je vyjadrovaný slovom po - slovensky áno, a horizontálnym pohybom hlavy. Doprava má najhoršie úroveň v Európe. Je tu nízka hustota železničnej i cestnej siete, nízka vybavenosť osobnými autami, nízka úroveň leteckej dopravy. Pravidelné tuzemské rokmi neexistujú, z tiranského letiska odlieta niekoľkokrát mesačne len niekoľko medzinárodných spojov. Autobusová a minibusovú doprava je síce lacná, ale pevný poriadok neexistuje, spoj jede, keď je úplne preplnený. Taxi je drahé, prenájom auta zatiaľ nie je možné odporučiť.


Kultúrne zaujímavosti: v Albánsku sa mieša mnoho vplyvov - grécky, rímsky, byzantský a turecký. V Albánsku nájdeme mnoho archeologických pamiatok, medzi najvýznamnejšie lokality patrí Appolonia a Butrint. Hlavným mestom je Tirana. Významnou pamätihodnosťou tu je mešita Ethem Beje z roku 1793, hrady a pevnosti v okolí mesta, stredoveký hrad pretrel, Múzeum Národnej histórie, archeologické múzeum, Hodžovo mauzóleum a ďalšie.

Elbasan pôvod v 1.st.p.k. Hlavným lákadlom je mohutné opevnenie s 24 vežami, ktoré bolo postavené v 4.st. na obranu proti nájazdom barbarov. Je tu aj veľké množstvo mešít, ale aj pravoslávne kostoly. Elbasan sa nachádza uprostred Albánska.

Lezhe: město spojené s národným hrdinom Skanderbergem, ktorá má na námestí svoje múzeum.

Kruje: rodisko Skanderbergra. Významná je kružská pevnosť, v ktorej je aj etnografické múzeum.

Durres: nachádza sa tu najväčší amfiteáter na balkánskom polostrove.

 

Lacná dovolenka Albánsko, Lacné zájazdy Albánsko, Last Minute Albánsko, Dovolenka v destinácii Albánsko, Last minute zájazdy Albánsko all inclusive, Dovolenka a zájazdy Albánska na last minute za výhodné ceny, Last minute Albánsko, s DcTravel máte istotu, že si vyberiete z ponuky najlacnejších last minute zájazdov do Albánska na internete, Dovolenka Albánsko je tým pravým práve pre Vás, Získajte zájazd do Albánska vďaka ponuke last minute, so zľavou a lacnejšie, Albánsko je krajina krajiny orlov, Albánsko sa nachádza na Balkánskom polostrove, V Albánsku sa zoznámite s jedinečnou kultúrou a zvykmi, Albánsko je krásna krajina pre strávenie vašej dovolenky.