Vyberte si zájazd - Bulharsko
Bulharsko

Bulharsko je krajina juhovýchodnej Európy, nachádzajúca sa na Balkánskom polostrove. Z východu ho obmýva Čierne more. Bulharsko susedí s Gréckom, Rumunskom, Srbskom, Tureckom a Macedónskom. Rozprestiera sa na ploche 110 879 km2. Počet obyvateľov sa pohybuje okolo 7 mil a hlavným mestom je Sofia. Úradným jazykom je bulharčina a väčšina obyvateľov sa hlási k pravoslávnemu náboženstvu.

Prírodné podmienky: Bulharsko oplýva ako nížinami, tak i horami. Stredom sa tiahne horský masív Stará Planina. Významnými horami je najvyššia hora Musala (2925 mnm), Pirin, Vitoša a Rodopy. V povodí Dunaja je úrodná Podunajská a Hornothrácká nížina. Zhruba tretinu územia Bulharska pokrývajú lesy a rastie tu cez 3000 rastlinných druhov.

Bulharsko môžeme rozdeliť do niekoľkých častí:

Centrálna časť pobrežia: rozkladá sa na území medzi mestami Varna na severe a Burgas na juhu. Medzi turistami najobľúbenejšie rezorty patrí Nesebar, Obzor, Pomorie a Slnečné pobrežie.

Južné pobrežie: je to oblasť vedúca od prístavného mesta Burgas na juhu k hraniciam s Tureckom. Medzi najviac navštevované letoviská patria Kiten, Primorsko, Lozenec a Sozopol.

Severné pobrežie: oblasť rozkladajúca sa medzi prístavom Varna na juhu a bulharsko-rumunskú štátnu hranicou na severe. Medzi turistami obľúbené rezorty v tejto oblasti patrí Albena, kúpeľné stredisko Svätý Konstantin a Zlaté Piesky.

Podnebie a počasie: bulharske počasie je ideálne pre dovolenku rodín s deťmi rovnako ako pre tých, kto neznáša veľká horúčavy. Júl a august sú teplejšie, priemerná teplota je okolo 29 stupňov, ale jún a september bývajú teploty okolo 25 stupňov. Podnebie na severe ráz kontinentálne, na juhu a východe stredomorský.

Pláže: pláže sú v Bulharsku bezplatné. Platí sa iba za slnečníky a ležadlá. Na všetkých plážach si môžete vybrať z nepreberné ponuky vodných športov, ako skútre, windsurfing, tobogány, vodné bicykle apod - všetko je samozrejme za poplatok.

Turistické zaujímavosti:

Sofia: hlavné mesto s desiatkami kostolov, múzeí a umeleckých galérií. Zaujímavou historickou pamiatkou je kostol Alexandra Nevského, kostol Bojana a manastir.

Nesebar: mesto je zapísané na zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Mesto má jedinečnú drevenú pobrežnej architektúru z 19. storočia a zbierku stredovekých kostolov, napríklad kostol Krista Pantokrata, kostol Vykupiteľa, kostol Svätého Štefana (Sveti Stefan) alebo obyčajný kostol Sveta Bogorodica.

Veliko Tarnovo: leží v strede Bulharska blízkosti centrálneho Balkánskeho pohoria. Nájdete tu impozantný stredoveké opevnenie s historickým centrom. Mestu dominuje pevnosť Carevec stojaci na kopci.

Údolie ruží: nachádza sa medzi pohoriami Stara planina a Sredna. Svojmu názvu vďačí preto, že sa tu pestujú tie najvoňavejšie ruže v celom Bulharsku a na Balkánskom polostrove az nich sa vyrába preslávený ružový aromatický olej.

Plovdiv: jedno z najväčších a súčasne najstarších bulharských miest, kde nájdeme pozostatky starovekej, stredovekej i modernej kultúry ležiace vo východnej časti Thrácké nížiny.

Varna: tretie najväčšie bulharské mesto leží v jednej z najnavštevovanejších častí krajiny.

Albena: je vyhláseným kúpeľným komplexom a prímorským letoviskom, ktoré vzniklo v roku 1958.

Burgas: druhé najväčšie prímorské mesto. Tepnou mesta je bulvár Alexandrovska a neďaleko stojace Historické a tiež Archeologické múzeum, ďalej Arménsky kostol, kostol svätých Kirila a Metodiy a Etnografické múzeum.

Sozopol: historická Sozopol bola v skorších dobách hlavným prístavom oblasti a dôležitú kolónií. Typické pre Sozopol jej úzke uličky, kamenné múriky s vínnou révou a charakteristické malé kaplnky.

Ďalšie informácie: Bulharsko je členom , preto občanom SR stačí pre vstup na územie Bulharska platný cestovný pas alebo občiansky preukaz a nepotrebujú žiadne víza.

Mena: národná menou je bulharský lev (BGN), ktorý sa delí na 100 stotinek.

Ceny: ceny v Bulharsku sú asi o 10% nižšie ako u nás. V hotelových komplexoch však ceny služieb a tovaru vyššia než v odľahlejších miestach.

Čo ochutnať: strava v Bulharsku je pestrá a rozmanitá, hlavnými zložkami je čerstvá zelenina, kozí syr, výrobky z kravského a ovčieho mlieka a mäso. Veľmi populárne v Bulharsku produkty z mletého mäsa. Základom každého jedla je však zeleninový šalát z čerstvej zeleniny a balkánskeho syra, poliaty olivovým či sezamovým olejom.

Najčastejším pečivom a zároveň aj prílohou k jedlu je biely chlieb, ktorý sa v Bulharsku jej ku každému jedlu.

Tarator: studená polievka z kyslého mlieka, nastrúhané uhorky, kôpru a prípadne cesnaku.

Musaka: jedlo zo zemiakov a zeleniny, prípadne z mäsa.

Keftě a kebabče: pokrmy sa pripravujú z mletého mäsa. to bochníčky z mletého mäsa osmažené alebo pripravené na rošte.

Kaškaval: ovčí, kravský alebo zmiešaný syr. Podáva sa občas ako dezert na konci jedla alebo k vínu.

Škembe čorba: hustá držková polievka, ktorá často vydá aj za druhé jedlo a jej sa s chlebom.

Zdravotná starostlivosť: rovnako ako v ostatných krajinách majú v Bulharsku naši občania vlastniaci Európsky preukaz zdravotného poistenia nárok na ošetrenie za rovnakých podmienok ako miestne. Napriek tomu je pred cestou dobré dohodnúť si cestovného poistenia, pretože v Bulharsku je spoluúčasť na jednotlivých zdravotníckych úkonoch ďaleko vyššia. Pri ceste do Bulharska nie sú povinné žiadne očkovania, avšak sa všeobecne odporúča očkovanie proti žltačke typu A aj B a tetanu. Cestovateľom, ktorí sa chystajú navštíviť miesta mimo rekreačné rezorty je doporučené očkovanie proti besnote a brušnému týfusu.

Bezpečnosť: bezpečnostná situácia v Bulharsku zhruba na rovnakej úrovni ako v SR. Najväčší obozretnosť je potrebné v hlavnom meste a tiež na pobreží Čierneho mora.

 

Lacná dovolenka Bulharsko, Zájazdy Bulharsko, Last Minute Bulharsko, Dovolenka v destinácii Bulharsko, Last minute zájazdy Bulharsko all inclusive, Dovolenka a zájazdy Bulharsko na last minute za výhodné ceny, Last minute Bulharsko, s Dovolenka4u.com máte istotu, že si vyberiete z ponuky najlacnejších last minute zájazdov do Bulharska na internete, Dovolenka Bulharsko je tým pravým práve pre Vás, Získajte zájazd do Bulharska vďaka ponuke last minute, so zľavou a lacnejšie, Bulharsko je krásna krajina pre strávenie vašej dovolenky. Bulharsko to je krásna dovolená za skvelé ceny