Vyberte si zájazd - Mexiko
Mexiko

Mexiko je krajina na juhu Severnej Ameriky, je treťou najväčšou krajinou Latinskej Ameriky a rozlohu 1 964 375 km2, z čoho tvorí 20 430 km2 voda. Krajina ponúka výborné podmienky na plávanie a všetkým milovníkom histórie najrôznejšie pamiatky z obdobia Mayov a Aztékov.

Prírodné podmienky: Mexiko, plným názvom Spojené štáty mexické (Estados Unidos Mexicanos), je federatívna republika v Latinskej Amerike. Hlavným mestom je Mexico City s takmer 28 miliónmi obyvateľmi. Mexiko susedí na juhu s Guatemalou a Belize, na severe s USA a jeho brehy obmýva vody Tichého oceánu, Mexického a Karibského zálivu. K Mexiku patrí aj niekoľko ostrovov. Mexiko patrí z väčšej časti ku kordillerské sústave. Jadrom je náhorná plošina Mesa central. Najdôležitejšou časťou Mexické vysočiny dve veľmi úrodné kotliny, kde je tiež sústredená veľká koncentrácia obyvateľstva - Mexické a Tolucké údolia. Na juhu Mexickej vysočiny je vulkanické pásmo Cordillera Neovolcánica. Na tomto území často dochádza k zemetraseniam tektonického pôvodu ik sopečnej činnosti. Najvyššími horami : Pico de Orizaba (5636 mnm), Popocatépetl (5452 mnm) a Iztaccíhuatl (5280 mnm).

Kalifornský polostrov: leží na severozápade Mexika. Je dlhý 1250 km a jeho najvyššou horou je El Picacho del Diablo (3 095 m nm).

Yucatánskom polostrov: zasahuje medzi Mexický záliv a Karibské more sa a lemuje ho Mezoamerický koralový útes, ktorý je zároveň druhým najväčším koralovým útesom na Zemi. Väčšina polostrova patrí Mexiku, ďalšie časti patrí Belize a Guatemale. Veľkú časť plochy tvoria tropický dažďový prales. Nachádzajú sa tu archeologické náleziská, medzi najdôležitejšie patrí Uxmal a Chichén Itzá. Stretnúť sa tu môžete napr s pyramídami.

Aqua Azul: chránené územie nachádzajúce sa cca 50 km od Palenque, pýši sa travertínovými kaskádami a vodopádmi.

Cacahuamilpa: národný park s komplexom jaskýň, nájdete ho medzi mestami Cuernavaca a Taxco.

Comzumel: najväčší mexický ostrov, hovorí sa tu mayštinou, nachádza sa tu Národný park Laguna Chankanab s podmorskými jaskyňami, mnoho nádherných pláží, botanická záhrada, Národný park Punta Celarain s močarinami a mangľovníka, Múzeum námornej navigácie a Národný park Conzumelské koralové útesy.

Isla Mujares: v preklade Ostrov žien, malý ostrovček cca 10 km od Cancúnu, je tu morské akvárium, podmorská jaskyne a mnoho ďalšieho.

Ďalšie informácie: Občania SR nemajú s Mexikom vízovú povinnosť, za predpokladu, že dĺžka ich pobytu nepresiahne 180 dní a nebudú sa pritom venovať zárobkovej činnosti. K ceste do Mexika teda stačí platný cestovný doklad. V Mexiku nemajú turisti prihlasovaciu povinnosť, ale pri prílete musí vyplniť hraničné sprievodku a pri odlete odletovú taxu vo výške 25 USD.

V náboženstve prevládajú katolíci, zvyšok protestanti. Úradným jazykom je španielčina. Ďalším jazykom je napr aztéčtina, z ktorej pochádza slovo čokoláda (šokolatl).

Súčasťou mexickej kultúry je prepitné, dáva sa sprievodcom (cca2 USD / deň), hotelové službe a chyžné (cca 10 pesos), ako aj miestnym obyvateľov, ak ich chcete fotiť (cca 5 pesos).

V Mexiku nie sú zásuvky kompatibilné s našimi európskymi, je teda potrebné adaptér.

Mena: platidlom v Mexiku je mexické peso (MXN), ktoré sa delia na 100 centavov.

Podnebie a počasie: Mexiko sa nachádza v subtropickom páse. Vzhľadom k obrovskej rozlohe je však počasie veľmi rozmanité, či už sa jedná o teplotu vzduchu alebo zrážky, a ďalej sa delia do troch klimatických pásov podľa nadmorskej výšky:

horské pásmo: do 700 mnm, priemerná ročná teplota presahuje 24 ° C

mierne pásmo: do 1 700 mnm, priemerná ročná teplota sa pohybuje medzi 17 - 23 ° C

chladné pásmo: nad 1 700 mnm, priemerná ročná teplota sa drží pod 17 ° C

Na juhu Mexika sa počasie navyše delí na obdobie dažďov (od júna do októbra) a obdobie sucha (od novembra do mája). Na juhovýchode, kde sú tropické lesy, rovnako ako na severozápade, kde sa rozprestierajú púšte, veľmi vysoké teploty po celý rok. Najviac zrážok je v pralesoch, najmenej na púšťach, smerom od severu k juhu zrážok pribúda. Riziko hurikánu hrozí od augusta do októbra na pobreží Mexického zálivu.

Pláže: Mexiko je priamo rajom pre milovníkov kúpania. Mexiko omývajú vody Tichého oceánu, Kalifornského a Mexického zálivu a pobrežia meria celkom 9 000 km.

Tichomorské pobrežie: najobľúbenejšie sú pláže v Acapulcu, ďalej pláž Mazanillo, Puerto Escondido, Puerto Vallarta alebo Mazatlán.

Kalifornský záliv: obľúbené pláže Cabo San Lucas, San José del Cabo a La Paz a Loreto.

Yucatán: výborné podmienky pre plávanie a šnorchlovanie, najnavštevovanejšie pláže Playa del Carmen, Puerto Aventuras, ďalej pláže na ostrovoch Cozumel a Isla de los Mujeres.

Mexický záliv: nie je tak vhodný na kúpanie ako iné lokality, za najlepšie miesta na kúpanie možno považovať Paraíso u Villahermosy a Progreso u Méridy.

Turistické zaujímavosti: v Mexiku je veľa historických pamiatok, ako z aztéckeho, tak mayského obdobia.

Mexiko City: Ciudad de México, hlavné mesto Mexika, leží vo výške 2 000 mnm Najnavštevovanejším miestom je námestie Zócalo, ktoré je druhým najväčším námestím na svete. Nachádza sa tu Národný palác a Metropolitná katedrála, ktorá je najväčším kostolom v Latinskej Amerike. V Ciudad de México je aj druhý najväčší chrám na svete, chrám Márie Guadalupskej, Národné múzeum antropológie, zrúcaniny aztéckeho chrámu Templo Mayor, štátny archív a múzeum Benita Juárez, Pomník nezávislosti (Monumento a la Independencia), zámok Chapultepec, františkánsky kostol Santiago Tlatelco a mnoho ďalších.

Teotihuacan: leží cca 50 km od hlavného mesta, žila tu starobylá civilizácie Teotihuacan a nájdete tu najväčšie juhoamerické pyramídy, napr pyramídu Slnka a pyramídu Mesiaca.

Yucatán: nachádza sa tu mayská lokalita Chicen Itzá, ktorá patrí medzi sedem divov sveta. Súčasťou je pyramída El Castillo a Chrám bojovníkov.

Taxco: predtým sa tu ťažilo striebro, teraz patrí k najnavštevovanejším oblastiam Mexika.

Acapulco: prímorské letovisko s námestím Zócalo a kostolom Nuestra Seňora de Soledad.

Campeche: prístav, kde nájdete protipirátskej hradby a sieť uličiek v tvare šachovnice, je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Cholula: najstaršie mesto strednej Ameriky, pokračovatelia kultúry Teotihuacánu, je tu oi obrovská pyramída Tepanapa, kostol Nustra Seňora de los Remedios a kostol San Gabriel.

Kabah: archeologická lokalita, kde sa nachádza Palác tisícich masiek a obradné oltár, ktorý tvar mayského oblúka.

Mérida: halvní město Yucatánu, stojí tu katedrála z roku 1595, mnoho koloniálnych domov, pomník s mayskými motívmi, ulice majú tradičné šachovnicový tvar.

Mitla: archeologická lokalita, ktorý je pod ochranou UNESCO. Nachádza sa tu nádherné paláce, indiánske trhovisko a kostol San Pablo.

Palenque: archeologické náleziská, kde sa nachádzajú pyramídy ako Chrám lístkového kríža a Chrám nápisov, ďalej palác, miesto je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Puebla: město obklopujú štyri sopky: Popocatépetl, Ixtacíhuatl, Malintzin a Citlaltépetl, navštevovanými pamiatkami je renesančná katedrála a Capilla del Rosario v kostole Santo Domingo.

Villahermosa: hlavné mesto štátu Tabasco, je tu múzeum pod holým nebom Parque de la Venta.

Monte Albán: súčasť svetového dedičstva UNESCO, tu stupňovitej pyramídy, observatórium, najmohutnejší schodisko Južnej Ameriky a Danzantes - postavy nahých mužov, ktoré sú vytesané do 150 kamenných dosiek.

Oaxaca: súčasť svetového dedičstva UNESCO, hlavné mesto rovnomenného štátu, kde nájdete mnoho koloniálnych pamiatok, baziliku Nuestra Seňora de la Soledad, kostol Santo Domingo a ďalšie.

Cobá: mayská lokalita na brehu jazera, cca 40 km od Tulume, tu pyramídy Iglesia a Nohoch Mul, tropický park Xcaret s akváriom, motýlym pavilónom a vtáčie voliérou, tropický vodný park Xel - Ha s bazénmi, jaskyňami a mangľovníka, alebo tropická rezervácie tres Rios, kde môžete šnorchlovať, potápať sa, jazdiť na štvorkolke, kajaku alebo kanoe.

V Mexiku je veľa chránených území, tie spravuje Národnej komisie pre prírodné chránené územia. Táto organizácia spravuje približne 174 území, z ktorých je päť pod ochranou UNESCO.

Turistická letoviska:

Cancún: je ideálnym dovolenkovým letoviskom, kde sú po celý rok vysoké teploty, teplé more a málo zrážok. Nachádza sa tu niekoľko hotelov, golfové ihrisko, pláže Playa Chac-Mool, Playa Marlin a Playa Ballenas, usporadúvajú sa odtiaľ vychádzky na blízky ostrov Isla Mujares a obľúbenou atrakciou je aj plavba ponorkou.

Acapulco: nachádza sa na tichomorskom pobreží, je tu cez dvadsať pláží, napr Playa Caletilla a Playa Paleta.

Tulu: na pobrežné časti sa nachádza približne 15 km pláží s hotely všetkých kategórií. Prostredie je pokojné a romantické, v blízkosti mayskej pyramídy.

Mayská riviéra: úsek na východnom pobreží polostrova Yucatán, meria cca 160 km, je tu niekoľko pláží s belostným pieskom, druhý najdlhší koralový útes, nájdete tu mnoho druhov športového vyžitia, vodné parky a tyrkysové more.

Čo ochutnať: mexická kuchyňa patrí k najdiétnejším, patria sem rôzne druhy zeleniny a strukovín, tradičné je tortilla, kukuričná placka. Typická je aj pravá mexická tequilla, margarita a obľúbená je aj veľmi silne sladená tekutá čokoláda.


arroz a la mexicana: ryža varená s paradajkami, mrkvou a hráškom

crepas de cuitlacoche: slané palacinky plnené hubami

enfrijoladas: opečené preložené tortilly preliate fazuľovú omáčkou

chalupas: zapečené tortilly plnené mäsom a fazuľovú kašou

chilli con carne: zmes farebných fazule, papričiek, zeleniny a korenia, dohromady s niekoľkými druhmi mäsa

tacos: ohriata alebo vyprážané zrolovaná tortilla, s rôznorodou plnkou

Zdravotná starostlivosť: SR a Mexiko nemajú uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, takže kvalitné cestovné poistenie je nevyhnutnosťou. Všetky poplatky spojené s poskytovaním zdravotnej starostlivosti sa hradí na mieste. Lekárska starostlivosť je na dobrej úrovni. Mexiko nevyžaduje žiadne povinné očkovanie, však možno odporučiť očkovanie proti žltačke typu A aj B, tetanu a brušnému týfusu, tým, ktorí plánujú cesty mimo turistické centrá, aj očkovanie proti cholere, malárii a eventuálne aj besnote.

Bezpečnosť: V Mexiku bujnie pouličná kriminalita predovšetkým v hlavnom meste. V turistických miestach hliadkujú policajti, ktorí hovoria anglicky. Je lepšie, nenosiť viditeľne drahé šperky ani drahé hodinky, a po zotmení sami radšej nikam nechoďte. V Mexiku je zakázané fotografovať policajta, okrem jazdnej polície, ďalej vládne budovy a budovy strategického významu, ako vojenské objekty ai
.

 

Exotická dovolenka Mexiko, Zájazdy Mexiko, Last Minute Mexiko, Dovolenka v destinácii Mexiko, Last minute zájazdy Mexiko all inclusive, Dovolenka a zájazdy Mexiko na last minute za výhodné ceny, Last minute Mexiko, s Dovolenka4u.com máte istotu, že si vyberiete z ponuky najlacnejších last minute zájazdov do Mexika na internete, Dovolenka Mexiko je tým pravým práve pre Vás, Získajte zájazd do Mexika vďaka ponuke last minute, so zľavou a lacnejšie, Mexiko je preslávené svojimi nádhernými belostnými plážami a priezračnou vodou, Mexiko je krásna krajina pre strávenie vašej dovolenky, Mexiko to je krásna exotická dovolená za skvelé ceny.