Vyberte si zájazd - Španielsko


< návrat zpět

Španielsko Mallorca

Mallorca - všeobecné informácie

Mallorca je najväčším ostrovom z Baleárskych ostrovov. Je dlhý 110 km, široký 60 90 km, jeho rozloha je 3 648 km ² a žije tu približne 1 milión obyvateľov. Hlavným mestom je Palma de Mallorca. Hlavným zdrojom príjmu je turistický ruch, Mallorcu navštívi okolo 12 miliónov turistov. Mallorca je fascinujúce nielen svojimi prírodnými krásami, ale aj nádhernými pamiatkami.

Prírodné podmienky: Pobrežie je dlhé 550 km a lemujú ho hory, riečky a pláže. Na západe je pohorie Serra de Tramuntana s najvyšším vrcholom Puig Major (1445 m). Na severe a severozápade sa nachádzajú vysoké útesy, vo vnútrozemí je rovina Es Pla. Na severe ostrova sa nachádzajú dva jaskynné systémy.

 
Jaskyňa de Campanet: jeden z najnavštevovanejších jaskynných systémov. Leží cca 40 km od Palmy. Bola objavená v roku 1945 a je prístupná verejnosti. Nevýhodou je pomerne drahý vstup.

Zdravotná starostlivosť: Slovenská republika nemá so Španielskom dohodu o poskytovaní bezplatnej starostlivosti, preto je na mieste uzatvoriť si pred cestou vhodné zdravotné poistenie.

Bezpečnosť: Na celom území Španielska je platné tiesňové telefónne číslo 112, ktoré je univerzálne pre políciu, hasičov a zdravotníkov. Bezpečnostná situácia sa nijako výrazne neodlišuje od ostatných Baleárskych ostrovov.
 
Ďalšie informácie: Občania SR môžu do Španielska vycestovať na základe platného pasu alebo preukazu totožnosti so strojovo čitateľnou zónou (vydávané od r 2000). Úradným jazykom je španielčina a katalánčina.
 
Mena: euro

Podnebie a počasie: Mallorca typicky stredomorské podnebie. Letá tu horúce, zimy mierne. V prímorských lokalitách v lete teploty okolo 30 ° C, more má okolo 25 ° C a môžeme sa tešiť na počasie takmer bez zrážok. Na jar sa teploty držia okolo 22 ° C a počasie býva dosť premenlivé. Jeseň je tým najlepším obdobím na návštevu malorských pamiatok, teploty sa pohybujú okolo 23 ° C. V zime musíme počítať s daždivým počasím a teploty spadnú k 15 ° C.

Pláže: Pláže na Malorke patrí k najkrajším v Európe. Medzi turisticky najobľúbenejšie patria:

Camp de Mar: piesočná pláž na juhozápade ostrova má jemný piesok a je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Získala ocenenie "modrá vlajka". V tesnej blízkosti je rovnomenné turistické letovisko, kde je veľa reštaurácií, ktoré priamo preslávené prípravou morských živočíchov a rýb.

Platja de Formentor: piesočná pláž leží na severovýchode ostrova, je pravdepodobne najviac navštevovaná zo všetkých pláží na Malorke. Táto nádherná romantická pláž v panensky krásnej prírode získala tiež ocenenie "modrá vlajka".

Cala Murada: leží na okraji turistického letoviska Calas de Mallorca na juhovýchode ostrova. Ústia sem bystrina Torrent des Fangar, ktorá za plážou vytvára sladkovodné jazierko.

Ses Covetes: pláž s jemným bielym pieskom ležiaca na južnom pobreží Malorky, líšia sa tým, že neleží v zálivoch, ale je voľne otvorená k moru a preto tu občas dochádza k veľkým vlnám.

 
Cala Estellenc: malá kamienková pláž, je využívaná aj miestnymi rybármi, tu majú suché doky, ktoré známe ako tzv escars.

Cala Esmeralda: nachádza sa v malej prírodnej zátoke rovnakého mena na juhovýchode ostrova.

Turistické zaujímavosti:

Palma: hlavné mesto, ktorému dominuje katedrála La Sue ("Katedrála sveta"), ktorej dostavba sa datuje do roku 1587. Ďalšie pamätihodnosťou je gotický hrad, ktorý slúžil ako väzenie do 20. storočia, alebo Banys Arabs, arabské kúpele. Námestí Placa Mayor je preslávené svojimi podnikmi a nočnými barmi.

Deia: umelci obľúbené mestečko so strmými uličkami

Andratx: bývalé kultúrne centrum, v ktorom môžete nájsť niekoľko rozhľadní, ktoré v minulosti chránili obyvateľov pred nepriateľmi, a ďalej je tu kostol Santa Maria a palác Son Mas, pochádzajúce ešte z arabského obdobia.

Marineland: obrovské delfinárium v meste Calvia vzdialenom iba 10 minút od hlavného mesta Palmy. Marineland je nielen delfináriom, ale aj morským svetom kde sa na 4,5 hektároch môžete tešiť na vystúpenie cvičených delfínov, tuleňov, ale aj papagájov. V komplexe sa nachádza aj aquapark s toboganmi. Navyše je tu aj malá zoologická záhrada s tučniakmi, plameniakmi, tuleňov a ďalšími zvieratami, ktorých život je bezprostredne spojený s morom.

Puerto d'Alcúdia: obľúbený a hojne navštevovaný prístav, 10 km dlhú piesčitú pláž. Môžete si tu vyskúšať nepreberné množstvo vodných športov.

Pollença: mesto vzdialené cca 60 km od hlavného mesta Palma. Je tu 6 km dlhá pláž Port de Pollença, však hlavným dôvodom, prečo je tak hojne navštevované, je veľké množstvo historických pamiatok. Medzi najznámejšie patria: kostol Sanyora dels Angels, kláštor Convent de Santo Domingo, múzeum Museu Martí Vicenc alebo starý kamenný most Roma.

 

Dovolenka Španielsko, Last Minute Španielsko, Zájazdy Španielsko, Dovolenka v destinácii Španielsko, Last minute zájazdy Španielsko all inclusive, Dovolenka a zájazdy Španielsko na last minute za výhodné ceny, Last minute Španielsko, s Dovolenka4u.com máte istotu, že si vyberiete z ponuky najlacnejších last minute zájazdov do Španielska na internete, Dovolenka Španielsko je tým pravým práve pre Vás, Získajte zájazd do Španielska vďaka ponuke last minute, so zľavou a lacnejšie, Španielska letoviska: Ibiza, Mallorca, Formentera, Menorca, Baleárske ostrovy, Španielsko Ibiza, Španielsko Mallorca, Španielsko Formentera, Španielsko Menorca, Španielsko Baleárske ostrovy, Španielsko dovolenka, Španielsko je krásna krajina pre strávenie vašej dovolenky.