Vyberte si zájazd - Egypt


Egypt

Egypt (Egyptská arabská republika) je krajina nachádzajúca sa v severnej Afrike a na Sinajskom polostrove. Je jednou z najľudnatejších krajín Afriky, má zhruba 79 miliónov obyvateľov. Jej plocha zahŕňa asi 1,01 mil km2, napriek tomu je obývaná len malá časť, a to väčšinou mestá ako Káhira, Alexandria a ďalšie veľké centrá v údolí Nílu, kde žije približne ½ obyvateľstva, zatiaľ čo obrovské plochy Sahary veľmi riedko obývané. Štátnym náboženstvom, ku ktorému sa hlási 90% Egypťanov, je sunnitský islam. Úradným jazykom je arabčina.

Prírodné podmienky: Egypt susedí na severe so Stredozemným morom, na východe s Červeným morom, na juhu so Sudánom, na západe s Líbyou a na severovýchode s Izraelom a pásmom Gazy. Väčšina krajiny leží v púštnom pásu. Egypt možno rozdeliť na štyri časti: 1, údolia Nílu (Horný Egypt) a deltu Nílu (Dolný Egypt), 2, Sinajský polostrov, 3, Lybijském púšť, 4, Arabskú púšť. Najväčším lákadlom k návšteve Egypta je Červené more a jeho koralové pobrežia. Červené more je domovom 1 200 druhov rýb, z čoho asi 120 patrí medzi endemity. Koralové útesy priamo rajom pre potápačov, ktorí tu môžu byť svedkami neobyčajnej divadla, ktorú neuvidí nikde inde na svete. Niektoré z útesov 7 000 rokov staré a niektoré sú vďaka svojej obľube u turistov poničené, preto musia potápači dodržiavať veľmi prísne pravidlá. Zásadným je, že sa nesmie koralov dotýkať, nieto z nich niečo odlamovať, kŕmiť ryby, ani vyvážať z Egypta časti koralov, aj keby išlo len o nájdenej úlomky. To sa týka všetkých darov mora vrátane kameňov.

Ďalšie informácie: Turisti cestujúci do Egypta sa musí preukázať platným pasom, ktorá je platný ešte najmenej 6 mesiacov po opustení krajiny. Nutnosťou je vízum, ktoré získajú turisti pri vstupe do krajiny za 15 USD, alebo u cestovnej kancelárie. Po pristátí je nutné vyplniť tzv prihlasovacie kartu, ktorú dostanete v lietadle od personálu a pri opúšťaní krajiny tzv odletovú kartu zo zeme, ktorá je podobná karte prihlasovacie.

Obľúbená letoviska: Podstatné je, akým spôsobom chcete svoju dovolenku v Egypte stráviť az toho vyplýva následný výber letoviska. Každé letovisko je niečím špecifické a záleží len na Vás, čomu dávate prednosť.

Hurghada: vynikajúcu východiskovú polohu pre návštevu pamiatok, je veľmi populárnym letoviskom po celý rok.

Marsha Alam: letovisko nachádzajúce sa na juhu na pobreží Červeného mora, ponúka pokojné strávenie dovolenky a vysoké teploty aj v zime.

Taba: najlepšiu polohu pre návštevu Izraela a Jordánska.

Sharm El Sheik: vynikajúci z hľadiska potápanie a šnorchlovanie.

Mena: egyptská libra (EGP) deliace sa na 100 piakrů. Typickým špecifikom je bakšiš. Jedná sa o prepitné, ktoré sa platia prakticky za všetko: upratovanie izby, odnos batožiny, fotografovanie atď Vychádza z islamu, podľa ktorého by sa bohatý človek mal podeliť s tými chudobnými. Turisti v Egypte bývajú automaticky považovaní za tie bohaté, vzhľadom k tomu, že majú peniaze na to, aby za dovolenku zaplatili toľko peňazí. Spravidla sa dáva 1 USD, je teda vhodné pribaliť si na cestu dostatočné množstvo malých dolárových bankoviek.

Podnebie a počasie: Egypt typické púštne podnebie. V lete teploty prekračujú 40 ° C, v púštnych oblastiach aj 50 ° C a panujú tu veľké rozdiely medzi dňom a nocou. V zime sa teploty priemerne pohybujú okolo 20 - 25 ° C podľa oblasti.

Pláže: Každý hotel má svoju vlastnú pláž, ktorá je viditeľne ohraničená. Na severnom pobreží pláže piesočnaté a široké, podmorský život však nie je tak bohatý. Oproti tomu v Sharm El Sheikhu je podmorský život veľmi bohatý a miesto je priam rajom pre potápačov, ale pláže majú koralové podložie a bez topánok do vody sa nezaobídete.

Turistické zaujímavosti:

Káhira: hlavné mesto Egypta preslávené svojimi jedinečnými pamiatkami. Jej najznámejšie štvrtí je Gíza, kde sa nachádzajú slávne pyramídy: Cheopsova, Rachefova a Mankaureova. Ďalšou dominantou je Sfinga nachádzajúci sa viedla Cheopsovej pyramídy, čo je socha ležiaceho leva s ľudskou hlavou, ktorá má strážiť město mŕtvych.

Chrám kráľovnej Hatšepsut: Chrám nachádzajúce sa v oblasti Dér el-Bahrí je čiastočne zapustený do skaly a tvoria ho tri terasy.

Údolie kráľov: miesto posledného odpočinku faraónov 18. - 20. dynastie nachádzajúce sa blízko Théb.

Luxor: mesto ležiace na východe brehu Nílu. Neopakovateľným zážitkom je návšteva Amonovho, chrámu stráženého alejou sfíng.

Alexandria: druhé najväčšie egyptské mesto preslávené Alexandrijskú knižnicou. Nachádza sa tu aj mešita Abú el-Abbás, Pompeiův stĺp, alebo grécko - rímske múzeum s 40 000 exponátmi.

Zdravotná starostlivosť: Turisti ze SR nie sú povinní absolvovať žiadne očkovania, však možno vrelo odporučiť očkovanie proti žltačke typu A aj B, brušnému týfusu a samozrejme tetanu. V prípade, že do Egypta mieria zo zeme s výskytom žltej zimnice, je povinné očkovanie proti tejto chorobe. Ďalej je potrebné dbať na to, aby na pitie používali výhradne balenú pitnú vodu a to aj na čistenie zubov a vyhýbali sa ovociu a zelenine, ktorú nemožno dostatočne umyť, ľadu v nápojoch a podobne. Na črevné problémy, známe ako "Faraónova pomsta" je účinný liek Ercefurylu, ktorý u nás zoženiete na recept. Rovnaké zloženie aj egyptský liek Antinal, ktorý sa bežne zohnať v miestnych lekárňach, ale aj v hoteloch za cca 5 libier.

Bezpečnosť: Zásadné odlišnosťou od Európy je náboženstvo Egypťanov, je teda potrebné sa vyvarovať správanie, ktoré by mohlo uraziť ich náboženské cítenie. Jedná sa predovšetkým o obliekaní, u žien nie sú vhodné odhalené ramená, krátke sukne, hlboké výstrihy, v mešitách musia mať ženy zakryté vlasy, muži aj ženy navyše ramená a nohy po kolená. Nie je vhodné fotografovať vojenské objekty, stanice, alebo vojenskú a policajnú techniku​​. Vzhľadom k súčasnému diania je vhodné sledovať aktuálnu situáciu a brať do úvahy odporúčania o vhodnosti cestovaní.

 

Lacná dovolenka Egypt, Lacné zájazdy Egypt, Last Minute Egypt, Egypt letoviská: Hurghada, Sharm El Sheikh, Taba, Dahab, Dovolenka v destinácii Egypt, Last minute zájazdy Egypt all inclusive, Dovolenka a zájazdy Egypt na last minute za výhodné ceny, Last minute egypt, s Dovolenka4u.com máte istotu, že si vyberiete z ponuky najlacnejších last minute zájazdov do Egypta na internete, Dovolenka Egypt je tým pravým práve pre Vás, Získajte zájazd do Egypta vďaka ponuke last minute, so zľavou a lacnejšie, Egypt je krásna krajina pre strávenie vašej dovolenky, V Egypte nájdete krásna mora.

 


Egypt Hurghada

Hurghada je jedno z najobľúbenejších egyptských turistických letovísk na pobreží Červeného mora. Každým rokom ju navštívi okolo milióna turistov z celého sveta. Turisti ju navštevujú predovšetkým kvôli jej nádherným plážam a podmorským útesom, ktoré oplývajú neobyčajným podmorským bohatstvom a sú tak rajom pre potápačov. Žije tu okolo 65 000 stálych obyvateľov. Hurghada leží na pobreží Červeného mora. Táto bývalá malá rybárska dedina začala v sedemdesiatych rokoch budovať turistické centrá s hotely a od osemdesiatych rokov sem začali prúdiť davy turistov.

Egypt Sharm El Sheik

Sharm El Sheik je jedným z najpopulárnejších egyptských rezortov. Nachádza sa na juhu Sinajského polostrova. Táto pôvodne beduínska dedinka počas nepokojnej politickej situácie na Sinaji získala prezývku "Mesto mieru", pretože sa tu konali mierové rozhovory. Sharm El Sheik ponúka príjemnú klímu, prekrásne koralové útesy a jedinečnú prírodu. Nádherný koralový útes sa tiahne pár desiatok metrov od brehu v dĺžke takmer 80 km až do Akabského zálivu.

Egypt Marsa Alam

Marsa Alam je rovnako ako Hurghada bývalú rybárskou dedinkou. Hlavným lákadlom sú prekrásne pláže, priezračné more a bohatý podmorský život. Marsa Alam leží približne 300 km južne od Hurghady, jej pobrežia a okolia sa rozkladá na ploche 250 km2. Nachádza sa tu 16 zátok s koralovými útesmi, nádherné belostné pláže s koralovým podložím a palmové háje. V tejto oblasti žijú žraloky kladivohlavých a delfíny.

Egypt Taba

Taba je egyptské mesto ležiace na východe Sinajského polostrova, v bezprostrednej blízkosti s hranicami s Izraelom. Má výbornú strategickú polohu pre návštevu nielen Izraela, ale aj Jordánska alebo Saudskej Arábie. V Tabe sa nenachádzajú žiadne obchodné centrá, čo Vám poskytuje pokoj od najrôznejších predavačov. Je tvorená hlavne hotelovými komplexmi, ktoré ponúkajú ničím nerušenú dovolenku. Okrem toho je aj ideálnym miestom pre potápanie. Výhodou je aj to, že Taba má vlastné medzinárodné letisko.