Vyberte si zájazd - Španielsko


Španielsko

Španielsko - všeobecné informácie

Španielsko (Španielske kráľovstvo - Reino de España), je nádherná slnečná európska krajina, ktorú navštívia každoročne milióny turistov. Nachádza sa na Pyrenejskom polostrove a susedí na západe s Portugalskom, na severovýchode s Talianskom a Andorrou a na juhu s Gibraltárom. Španielsko je konštitučnou monarchiou, patrí k nemu ešte aj Baleáry nachádzajúce sa v Stredozemnom mori, a Kanárske ostrovy ležiace v Atlantickom oceáne.

Prírodné podmienky: V Španielsku si prídu na svoje aj milovníci prírody, ktorí by určite nemali vynechať návštevu Andalúzie, kde sa rozprestiera monumentálný horský masív Sierra Nevada. Vo vnútrozemí sa nachádzajú aj ďalšie náhornej plošiny, ako je La Mancha, Kantábrijské pohorie, pohoria Pyreneje a Meseta León. Najvyššou horou je Pico de Taido (3718 m), ležiaci na ostrove Tenerife, ktorý je súčasne aj jednou z najväčších činných sopiek. V kontinentálnom Španielsku je najvyššou horou Mulhacén (3478 m).

Španielsko je tiež preslávené svojimi národnými parkami, ktorých je tu naozaj veľa. Jeden z najznámejších je španielsko - francúzsky národný park Ordesa y Monte Perdido, rozkladajúce sa na 152 km ² v okolí hory Perdu. V jeho údolí Ordesa sa nachádza 900 m hlboký kaňon a veľa kaskád a vodopádov malé rieky Arazas. Zásadným symbolom je veľmi vzácny mrchožravý vták orlosup bradatý, ktorý sa v Európe vyskytuje iba na Pyrenejách.

Doñana je španielsky národný park, ktorý sa rozprestiera na 543 na km ² na JZ Pyrenejského polostrova. Nachádzajú sa tu močiare a je veľmi bohatý na faunu i flóru, a hniezdia tu veľké množstvo najrôznejších druhov vtákov.

 
Teide: španielsky NP na ostrove Tenerife, s rozlohou púhych 190 km ². Je tu mnoho vulkanických a geologických útvarov.

Garajonay: NP, ktorý sa stal v roku 1986 prírodnou pamiatkou svetového dedičstva predovšetkým pre svoje tzv vavrínové lesy. Rozprestiera sa na ploche 40 km ².

Prímorské letoviská: najnavštevovanejšími letoviskami sú predovšetkým tá na východnom pobreží, napr Costa Brava a Costa del Maras. Obľúbené sú aj letoviská na plážach južnej Andalúzie a pre milovníkov bujarého nočného života Jaoui obľúbenými Baleárske ostrovy, predovšetkým Mallorca a Menorca. Medzi desať najnavštevovanejších krajín sveta patria aj španielske Kanárske ostrovy.

Ďalšie informácie: Pre vstup do Španielska je požadovaný platný cestovný doklad, teda pas, alebo občiansky preukaz. Pri pobyte nad 90 dní je požadovaná registrácia na cudzineckej polícii. Úradným jazykom je španielčina.

Mena: euro

Podnebie a počasie: Podnebie v Španielsku možno rozdeliť na 4 časti.

Kontinentálne podnebie: typické pre väčšinu Španielska. Prevládajú chladné zimy so silnými vetrami a veľkou vlhkosťou o priemernej teplote -1 ° C. Letá sú teplé s priemernou teplotou 21 ° C.

Oceánske podnebie: vyskytuje sa na území od Pyrenejí po severozápadnú časť polostrova. Celý rok tu bohaté zrážky, letá sú teplé a zimy mierne.

Stredomorské podnebie: zahŕňa územie od Andalúzskej nížiny pozdĺž východného a južného pobrežia k Pyrenejám. Zrážky nízke a vyskytujú sa predovšetkým od konca jesene do zimy. Priemerné teploty v lete 22 - 27 ° C na pobreží, 29 - 31 ° C vo vnútrozemí.

Subtropické podnebie: typické pre Kanárske ostrovy. Teploty sú mierne ale stabilné po celý rok a pohybujú sa priemerne okolo 18 - 24 ° C.

Pláže: medzi päť najkrajších pláží Španielska patrí:

Playas les Marines: pláž na Costa Blance je ideálna pre rodiny s deťmi pre svoj ​​pozvoľný vstup do mora. Má jemný piesok zlatistej farby a rozlohu 13 km.

Playa Isla Canela: 5 km dlhá pláž v oblasti Huelva, je úplne rovná a nachádza sa na SZ výbežku Andalúzia a vyznačuje sa karibsky tyrkysovo priezračnou vodou.

Playa de Magazón: pláž v oblasti Sevilla, najdlhšia pláž Španielska meracie 50 km s národným parkom Coto de Donan.

Playa la Fontanilla: pláž o šírke 200 ma dĺžke viac ako 1 km preslávená zberom mušlí.

Playa de los Genoveses, Costa Dorada: nádherná pláž sa zlatisto bielym pieskom, krištáľovo priezračnou vodou a romantickými útesmi.

Turistické zaujímavosti: pre milovníkov histórie je nezabudnuteľným zážitkom návšteva jaskyne Altamira, ktorá je považovaná za najslávnejší historickú pamiatku krajiny. Nachádzajú sa tu praveké maľby a teraz je uzavretá, vzhľadom k tomu, že bola hojne navštevovaná, čím sa zhoršila kvalita ovzdušia a hrozilo poškodenie malieb. V jej blízkosti je však múzeum, kde si môžete repliky malieb prehliadnuť.

Katedrála v Burgose: tu uložené pozostatky národného hrdinu Cida. Táto gotická pamiatka je treťou najväčšou katedrálou v Španielsku.

Madrid: hlavné mesto s dominantou kráľovského paláca Palacio Real, ktorý je zhruba desaťkrát väčší ako Buckinghamský palác. Priamo proti paláci sa nachádza kostol Virgen de la Almudena. Blízko centra je slávna obrazáreň Museo de Prado.

Barcelona: symbolom Sagrada Família od Gaudího, majstrovská stavba, ktorej výstavba začala roku 1883.

Santigo de Compostela: jedno z najvýznamnejších pútnických miest v Európe pre katolíkov. V miestnej katedrále uložené pozostatky jedného z dvanástich apoštolov Jakuba Staršieho, ktorý bol apoštolom a mučeníkom, synom Salome a Zebedeja.

Ďalšími mestami, ktoré sú významné svojimi historickými pamiatkami, je Sevilla, Cordoba alebo Toledo.

Zdravotná starostlivosť: v Španielsku, rovnako ako v iných štátoch EÚ, majú vlastníci Európskeho preukazu zdravotného poistenia rovnaké podmienky na ošetrenie, ako majú miestni. Ošetrenie je zadarmo, resp. hradí ho poisťovňa, avšak za lieky sa hradí spoluúčasť 40%. Spoluúčasť sa však vyriešiť komerčným pripoistením. Ale aj keď ste pripoistenie, môže lekár požadovať platbu v hotovosti, je teda nevyhnutné, uchovať si lekársku správu a potvrdenie o zaplatení. Žiadne povinné očkovanie nie je vyžadované, ale vo všeobecnosti sa odporúča očkovanie proti žltačke typu A aj B a tetanu. V niektorých oblastiach sa odporúča aj očkovanie proti besnote a kliešťovej meningoencefalitíde. Kvalita pitnej vody je v rôznych častiach Španielska rôzna, odporúča sa preto kupovať na pitie vodu balenú.

 
Bezpečnosť: Španielsko je relatívne bezpečnou krajinou. V turistických oblastiach je potrebné dať si pozor na okrádanie turistov, neprespí na osamotených miestach a optimálne nepoužívať autostop. Dôležité je telefónne číslo 112, ktoré je spoločné pre políciu, hasičov aj záchrannú službu.

 

Dovolenka Španielsko, Last Minute Španielsko, Zájazdy Španielsko, Dovolenka v destinácii Španielsko, Last minute zájazdy Španielsko all inclusive, Dovolenka a zájazdy Španielsko na last minute za výhodné ceny, Last minute Španielsko, s Dovolenka4u.com máte istotu, že si vyberiete z ponuky najlacnejších last minute zájazdov do Španielska na internete, Dovolenka Španielsko je tým pravým práve pre Vás, Získajte zájazd do Španielska vďaka ponuke last minute, so zľavou a lacnejšie, Španielska letoviska: Ibiza, Mallorca, Formentera, Menorca, Baleárske ostrovy, Španielsko Ibiza, Španielsko Mallorca, Španielsko Formentera, Španielsko Menorca, Španielsko Baleárske ostrovy, Španielsko dovolenka, Španielsko je krásna krajina pre strávenie vašej dovolenky.

 


Španielsko Ibiza

Ibiza je tretím najväčším baleárskym ostrovom. Ostrov leží 80 km od Malorky, je dlhý 41 km, široký 22 km a má rozlohu 571 km ². Spoločne s Ibizou patrí medzi Pytyuské (Borovicové) ostrovy. Ibiza je medzi turistami veľmi obľúbená, o čom svedčí fakt, že na ostrove, kde trvalo žije okolo 100 000 obyvateľov, sa počas sezóny vystrieda na 4 milióny turistov.

Španielsko Mallorca

Mallorca je najväčším ostrovom z Baleárskych ostrovov. Je dlhý 110 km, široký 60 až 90 km, jeho rozloha je 3 648 km ² a žije tu približne 1 milión obyvateľov. Hlavným mestom je Palma de Mallorca. Hlavným zdrojom príjmu je turistický ruch, Mallorcu navštívi okolo 12 miliónov turistov. Mallorca je fascinujúce nielen svojimi prírodnými krásami, ale aj nádhernými pamiatkami.

Španielsko Formentera

Formentera, nazývaná tiež Karibikom Stredomoria, je najmenším z Baleárskych ostrovov patriace Španielsku. O 8 km vzdialeného ostrova Ibiza je oddelený morskou úžinou Freo. Je dlhá 19 km, má rozlohu 82 km ² a približne 7500 obyvateľov. Spoločne s Ibizou patrí medzi Pytyuské (Borovicové) ostrovy.

Španielsko Menorca

Menorca je druhým najväčším ostrovom súostrovia Baleáry náležiacim Španielsku. Je dlhý približne 50 km, široký 16 km a má rozlohu 668 km ². Žije tu cca 82 000 obyvateľov, hlavným mestom je Mahón. Nachádza sa asi 40 km severovýchodne od známejší Mallorky, vďaka ktorej je tiež menej často navštevovaná. Práve preto sa tu tiež nachádza pôvodná a nedotknutá príroda a more u takmer všetkých brehov Menorca je priezračne čisté.