Vyberte si zájazd - ZanzibarZanzibar

Zanzibar je súhrnný názov pre súostrovie asi 40 ostrovov a ostrovčekov. Najväčší je Unjuga (svahilsky Zanzibar) o rozlohe 1 658 km ², ostrov Pemba 984 km ². Hlavným lákadlom k návšteve sú prekrásne pláže, priezračné more, nádherná príroda a príjemnú klímu. Zanzibar je nazývaný "Ostrovom korenie", pretože sa tu pestuje vanilka, klinčeky, škorica a muškátový oriešok. Ďalej tu rastú baobaby, chlebovníky, palma cukrová, z ktorej sa získava palmový cukor a palmové víno​​, piepor a zázvorovník.

Prírodné podmienky: Súostrovie leží vo vzdialenosti cca 40 km od východného pobrežia Afriky. Okrem najväčších ostrovov Unjugy a Pemba je tu veľa menších ostrovčekov, ako napr Bawe, Changuu, Uzi, Mnembwa alebo Latham. Najvyšším vrcholom celého Zanzibaru meria iba 120 mnm Predtým boli všetky ostrovy zalesnené, teraz sú väčšinou vyrúbané, ale na Pemba stále môžete nájsť rozľahlé porasty mangrovníkov a na Mafiu rozsiahle porasty kokosových paliem a ľadvinovníka, ktoré plodia oriešky kešu. Na ostrove Mafia je aj dokonalý raj pre potápačov a navyše sem, rovnako ako na ostrovčeky Shungumbili, Burukini a Nyororo kladú vajcia morské korytnačky.

V miestnych zvyškoch lesov žijú opice, ako napr gueréza červená, ďalej antilopy, ošípané, mnoho druhov vtákov a v mori sa môžete kochať prekrásnym podmorským svetom. Pod vodou môžete vidieť prekrásne koraly, pestrofarebné rybky, sasanky, morské hviezdice, barakudy, manty a žraloky. Stretnúť sa môžete aj s celými žralokmi alebo is delfínmi.

Ďalšie informácie: Na ostrove vyznáva islam 99% obyvateľov. Z toho vyplývajú požiadavky na správanie a obliekanie - teda zakrytá kolená a ramená. Na verejnosti (okrem hotelov, pochopiteľne) je zakázané piť alkohol. Úradným jazykom je svahilština. Pre vstup do krajiny potrebujete platný cestovný pas s dobou platnosti minimálne 6 mesiacov po vstupe do krajiny. Vízum nie je potrebné, ale pri prílete je potrebné vyplniť imigračný kartu a zaplatiť 50 USD, pri odlete sa zas platí odletová letisková taxa 25 USD. Ak si chcete urobiť zo Zanzibaru výlet do pevninskej Tanzánie, potrebujete tanzánijskej vízum, ktoré dostanete pri vstupe do krajiny za 50 USD.

Ako aj inde v Afrike, ani tu sa nezaobídete bez platenia prepitného, tzv bakšiša, ktorý sa platí v podstate za všetko.

Doba letu je cca 10 hodín.

Zaujímavosť: zo Zanzibaru pochádzal líder skupiny Queen: Freddie Mercury.

Mena: tanzánsky šiling (TZS) = 100 centov. Všade však môžete platiť dolárama.

Podnebie a počasie: na Zanzibare panuje tropické podnebie. Najteplejšie mesiace je január až marec, kedy sa teplota pohybuje okolo 33 ° C a teplota mora okolo 28 ° C. Najchladnejšie je v júni a júli, kedy sa teploty vzduchu drží okolo 28 ° C, teplota mora neklesá pod 25 ° C. Od mája do novembra sa vyskytujú krátke dažďa.

Pláže: Zanzibar je preslávený svojimi nádhernými belostnými plážami a priezračnou vodou Indického oceánu s nádhernými koralmi a bohatým podmorským životom. Najznámejšími plážami :

Nugwi: pláž v malebnom mestečku, na svoje si prídu milovníci potápania, šnorchlovania, windsurfingu a ďalších vodných športov.

Pongwe: takmer ľudoprázdne pláže s nádherne priezračnou vodou

Matemwe: pláž s bielym pieskom, v okolí môžete navštíviť miestne dediny

Fuji Beach: pláž na západe ostrova pri meste Bububu

Ďalšími známymi plážami je Pwani Mchangani, Uuroa, Chwaka, Bwejuu alebo Paje.

Turistické zaujímavosti: Pri návšteve Zanzibaru by ste nemali zabudnúť tiež navštíviť:

Hlavné mesto Zanzibar: historické centrum hlavného mesta je pod ochranou UNESCO. Môžete tu vidieť zhruba 50 mešít, napr mešitu Msikiti wa Balnara, mešitu Agha Khan, rímsko-katolícku katedrálu sv. Jozefa, národné múzeum, mnoho obchodov a obchodíkov, bazárov aj sultánske paláca.

Changu: väzenský ostrov v blízkosti mesta Zanzibar, kde boli držaní otroci.

Bawe: ostrov, ktorý je považovaný za najlepšie miesto pre šnorchlovanie.

Mneba: ostrov a morský národný park, je obľúbenou potápačskú lokalitou.

Matamwe: ostrov ležiaci oproti ostrovu Mneba, na jeho pobreží rastú baobaby.

Pemba: ostrov ležiaci severne od Zanzibaru, prekrásne pláže, porasty mangrovníkov, je vynikajúci lokalitou pre potápačov a navyše celý ostrov vonia po klinčekov, ktorého kríkmi je priamo zahltený.
Prales Jozani: prírodné rezervácie, kde žije gueréza červená, mačiaky, antilopy a ďalšie zvieratá.

Selous: malá rezervácie, kde môžete vidieť slony, levy, plameniakmi, môžete tu aj pozorovať žirafy, gazely, zebry.
Ďalej sa môžete vypraviť na výlety džípy alebo loďou, vyskúšať si windsurfing, plážový volejbal, vodné lyže a veľa ďalších aktivít. Veľmi obľúbená aj "spice tours", čiže výpravy za korením, kedy počas výletu návštevou plantáže, uvidíte, kde sa koreniny spracováva a samozrejme si ho môžete aj zakúpiť.

Čo ochutnať: Na Zanzibare žije mnoho kultúr, preto je kuchyňa pomerne rôznorodá. K miestnym obľúbeným jedlám patrí:

supu ya kuku: kurací vývar so zeleninou

pilav: ryža so zmesou mäsa

m'chuzi wa nyama: hovädzie curry

Bijan: korenená ryža

nyama choma: kozie mäso na grile

Na pitie výborné džúsy z čerstvo vylisovaného exotického ovocia, alebo masala, čo je čajová zmes z vanilky, klinčekov, zázvoru a kardamónu.

Zdravotná starostlivosť: SR a Zanzibar nemajú podpísanú dohodu o bezplatnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti, preto je nutnosťou kvalitný zdravotné poistenie. Všetky náklady spojené s lekárskou starostlivosťou je nutné hradiť hneď. Najbližšej nemocnice, ktorá by spĺňala podmienky nášho štandardu, je v Dar es Salaam. Lieky sa platí v hotovosti. Očkovanie: je viac ako rozumné, nechať sa očkovať proti žltačke typu A aj B, cholere, brušnému týfusu, žltej zimnici a tetanu. Očkovanie proti žltej zimnici je povinné a bez potvrdenia o očkovaní by Vás nemusela na ostrov pustiť. Ohľadom malárie je potrebné sledovať aktuálnu situáciu pred odchodom a zariadiť sa podľa súčasného stavu. Prevenciou je samozrejme používanie repelentu, moskytiér a večer, kedy je frekvencia komárov najvyššia, sú samozrejmosťou dlhé rukávy a dlhé nohavice. Voda nie je pitná, nutnosťou je kupovať vodu balenú a vyhýbať by ste sa mali ľadu v nápojoch a podobne.

Bezpečnosť: Kriminalita na Zanzibare nie je vysoká, pozor si však treba dať na pouličné krádeže. Polícia, záchranná služba a hasiči majú jednotné číslo 112.

Exotická dovolená Zanzibar, Zájazdy Zanzibar, Last Minute Zanzibar, Dovolenka v destinácii Zanzibar, Last minute zájazdy Zanzibar all inclusive, Dovolenka a zájazdy Zanzibar na last minute za výhodné ceny, Last minute Zanzibar, s Dovolenka4u.com máte istotu, že si vyberiete z ponuky najlacnejších last minute zájazdov na Zanzibar na internete, Dovolenka Zanzibar je tým pravým práve pre Vás, Získajte zájazd na Zanzibar vďaka ponuke last minute, so zľavou a lacnejšie, Tanzánia Zanzibar, Zanzibar je preslávený svojimi nádhernými belostnými plážami a priezračnou vodou Indického oceánu s nádhernými koralmi a bohatým podmorským životom, Zanzibar je krásna krajina pre strávenie vašej dovolenky, Zanzibar to je krásna exotická dovolená za skvelé ceny